Ustawa deweloperska doczeka się zmian w 2015 r.?

Padła pierwsza konkretna deklaracja dotycząca przygotowania nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego czyli tzw. ustawy deweloperskiej. Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawiając w Sejmie informację rządu na temat oceny 2 lat obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej stwierdziła, że ustawa nie jest doskonała i – zdaniem rządu oraz UOKiK – potrzebne jest wprowadzenie do niej zmian.

Jak podaje PAP, prace nad nowelizacją miałyby rozpocząć się już na jesieni 2014 r. tak, aby być gotowe – w postaci rządowego projektu zmiany ustawy – do wniesienia do Sejmu w drugim kwartale 2015 r. Zmiany będą prawdopodobnie dotyczyć wprowadzenia przepisów dotyczących umowy rezerwacyjnej, a także zmian doprecyzowujących zakres informacji przedstawianych przez dewelopera nabywcom w prospekcie informacyjnym. Być może przedmiotem nowelizacji staną się również kwestie odbioru nieruchomości (wynikająca z przepisów, wyraźna dopuszczalność odmowy odbioru przez nabywcę) oraz modyfikacja palety środków ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę, które zostały określone w art. 4 ustawy deweloperskiej. Nie wiadomo czy nastąpią jakieś zmiany w przepisach dotyczących upadłości deweloperów – te chyba budzą najwięcej kontrowersji co do swojej efektywności.

Zapowiadana nowelizacja ustawy deweloperskiej ma polepszyć pozycję konsumentów, ale i wyjść naprzeciw oczekiwaniom deweloperów – przede wszystkim w zakresie doprecyzowania przepisów i urealnienia wymagań stawianych przed nimi. W związku z planowanymi zmianami, firmy deweloperskie powinny rozważyć skorzystanie z obsługi prawnej dla firm deweloperskich. Doświadczeni prawnicy specjalizujący się w obsłudze prawnej firm deweloperskich mogą pomóc w dostosowaniu się do nowych wymogów ustawowych oraz zminimalizować potencjalne ryzyka prawne związane z realizacją projektów budowlanych. Sama zapowiedź wprowadzenia zmian do ustawy generalnie jest wiadomością dobrą, bo taka konieczność była wielokrotnie postulowana przez różne środowiska, również przeze mnie zarówno w komentarzu do ustawy, jak i w artykułach na tej stronie. Dostrzec to można jednak jeden dość poważny problem. Na jesieni 2015 r. upływa kadencja parlamentu, co oznacza, że wszystkie prace legislacyjne muszą zostać zakończone do tego czasu. Jeżeli się to nie uda, wniesione projekty ustaw „idą do kosza”.

Sytuację mamy zatem podobną do tej, która wydarzyła się podczas uchwalania przepisów tzw. ustawy deweloperskiej w 2011 r. Projekt, który powstawał na przełomie 2010 i 2011 r., został wniesiony do Sejmu w połowie 2011 r., by po ekspresowej pracy w komisji (mimo okresu wakacyjnego), uchwalić go na ostatnim posiedzeniu Sejmu 16 września 2011 r. W efekcie niedostatecznej dyskusji powstały przepisy, których wdrożenie jest niekiedy bardzo utrudnione i które – także pod względem redakcyjnym czy legislacyjnym – pozostawiają wiele do życzenia. Oby w przypadku rzeczonej nowelizacji nie było tak samo i starczyło czasu na dyskusję prowadzącą do uchwalenia nie tylko poprawionych przepisów, ale przede wszystkim przemyślanych i efektywnych.

Ciąg dalszy tego tematu w wiadomości z 7 stycznia 2015 r.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

mężczyzna oblicza podatek od sprzedaży nieruchomości

05.08.2024

Podatek od sprzedaży nieruchomości – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Sprzedaż nieruchomości oznacza nie tylko emocje, ale również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kto i jak w 2024...
mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

05.08.2024

Jak uzyskać akt własności domu?

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać...
jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

02.08.2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Podpowiadamy!

Budowa domu jest możliwa na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Posiadasz działkę rolną? Wciąż możesz wybudować wymarzony dom, ale musisz przygotować się na więcej...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.