Po roku od przedstawienia przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstępnych założeń dotyczących nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawy deweloperskiej) oraz po zawieszeniu prac w tym zakresie w związku z upływem kadencji parlamentu, projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej został ponownie wpisany do kalendarza prac Rady Ministrów. Oznacza to kontynuację prac nad zmianami w tej ustawie przez obecny rząd i parlament.
Na chwilę obecną można powiedzieć, że prace nad nowelizacją zostały wznowione w punkcie, w którym znajdowały się przed kilkoma miesiącami. Nic zasadniczego pod tym względem się nie zmieniło. Nadal obowiązują sformułowane przed rokiem kierunkowe założenia do nowelizacji, a sam projekt zmian konkretnych przepisów ustawy deweloperskiej nie został opublikowany. Jednak wobec wznowienia prac nad nowelizacją przez Radę Ministrów istnieje szansa, że nastąpi to jeszcze w tym roku.
Przypomnę, że założenia nowelizacji obejmują wprowadzenie kilku zmian, w większości stanowiących doprecyzowanie przepisów ustawy deweloperskiej i reakcję na jej pierwotne niedoskonałości, które ujawniły się w ciągu ponad 3 lat stosowania. Najważniejsze propozycje nowelizacyjne obejmują likwidację możliwości korzystania przez deweloperów z otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych – co wzbudziło znaczny opór środowiska deweloperskiego wobec dużej popularności tego typu zabezpieczenia – ponadto nowelizacja ma rozszerzać zakres stosowania umowy deweloperskiej i ustawy deweloperskiej także na wybudowane już lokale i domy (gdzie obecnie stosuje się klasyczną umowę przedwstępną), a także mają zostać wprowadzone przepisy regulujące zawieranie umów rezerwacyjnych, w szczególności ograniczające wysokość pobieranej przez dewelopera kaucji i gwarantującej nabywcom, pod pewnymi warunkami, jej odzyskanie mimo wycofania się z zakupu nieruchomości. Zmiany mają też nie ominąć zasad przekazywania nabywcom i treści prospektów informacyjnych, ale nie będą raczej miały radykalnego charakteru.