Przed nabyciem mieszkania wiele osób zastanawia się, czy od nowego mieszkania będzie trzeba zapłacić podatek. Jakie koszty muszą ponieść nabywcy lokalu od dewelopera? Jeżeli zadajesz sobie pytanie: „czy kupując mieszkanie od dewelopera, zapłacę podatek”, zapraszam do lektury.
Czy kupując mieszkanie od dewelopera, płacę podatek PCC?
Podatek PCC, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, to podatek uiszczany m.in. od:
- umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych,
- umowy pożyczki pieniędzy,
- ustanowienia hipoteki.
Czy kupno mieszkania od dewelopera oznacza, że trzeba zapłacić podatek PCC? Osoba, która zakupiła lokal mieszkalny od dewelopera, nie płaci PCC od podpisanej umowy kupna-sprzedaży. Podatek w wysokości 2 proc. wartości mieszkania płacą wyłącznie osoby, które zakupiły je na rynku wtórnym. Nie oznacza to jednak, że nabywca mieszkania od dewelopera nie zapłaci PCC od ustanowienia hipoteki.
Jeżeli zakup nieruchomości został sfinansowany z kredytu hipotecznego, bank będzie żądał zabezpieczenia w postaci ustanowienia hipoteki. Ustanowienie hipoteki jest czynnością cywilnoprawną, zatem kupujący będzie musiał zapłacić podatek PCC. W tym przypadku jednak jego wysokość wyniesie 19 zł.
Czy muszę płacić podatek VAT od zakupu mieszkania?
Podpisanie umowy rezerwacyjnej lub umowy deweloperskiej (lub umowy przedwstępnej) nie powoduje dla nabywcy powstania żadnego obowiązku podatkowego. Co prawda na podstawie umowy deweloperskiej nabywca płaci w cenie podatek od towarów i usług (VAT), jednak rozlicza go deweloper i nabywca nie ma w związku z tym żadnych powinności.
Ile wynosi podatek VAT od zakupu nieruchomości wybudowanej przez dewelopera? Podstawowa stawka podatku od towarów i usług to 23 proc. Nie zawsze jednak właśnie tyle nabywca będzie musiał zapłacić – ostatecznie stawka zależy od rodzaju i powierzchni budynku. Jeżeli przedmiotem kupna-sprzedaży jest:
- mieszkanie o powierzchni do 150 mkw. – podatek od kupna mieszkania wynosi 8 proc.,
- dom jednorodzinny o powierzchni do 300 mkw. – również obowiązuje 8 proc. stawka podatku VAT,
- lokal niemieszkalny, np. garaż – stawka podatku VAT wynosi 23 proc.
Deweloperzy najczęściej podają cenę mieszkania brutto (z podatkiem VAT), choć może się zdarzyć, że aby uatrakcyjnić ofertę w oczach potencjalnego klienta, deweloper poda cenę netto, do której należy doliczyć podatek VAT.
Zakup mieszkania od dewelopera – co z opłatą przekształceniową?
Z dniem 1 stycznia 2019 r. z mocy prawa użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych nieruchomościami mieszkalnymi przekształciło się w prawo własności. Mimo że przekształcenie, które miało miejsce na początku ubiegłego roku, jest korzystne dla dotychczasowych użytkowników wieczystych, to wiąże się z tzw. opłatą przekształceniową.
Czym jest opłata przekształceniowa? Jej wysokość jest równa rocznej opłacie z tytułu użytkowania wieczystego. Kupując mieszkanie od dewelopera, może się okazać, że nabywca będzie musiał uiścić opłatę przekształceniową. Co w tej sytuacji? Dobrą wiadomością jest możliwość skorzystania z bonifikaty. Jej wysokość uzależniona jest od tego, do kogo należy grunt. W przypadku:
- gruntów należących do Skarbu Państwa bonifikata wynosi do 60 proc.,
- gruntów należących do gminy bonifikata wynosi od 60 do 99,99 proc.
Bonifikata jest dostępna wyłącznie dla tych właścicieli mieszkań, który uiszczą opłatę przekształceniową z góry.
Przeczytaj więcej na ten temat w tym artykule.
Zakończenie budowy a podatek od nieruchomości – kiedy trzeba go zapłacić?
Zakup mieszkania u dewelopera rodzi pytanie o podatek od nieruchomości. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nabywca mieszkania od dewelopera musi płacić ten podatek od momentu zawarcia finalnej umowy przeniesienia własności. Nabywca powinien po zawarciu umowy zgłosić ten fakt w urzędzie miasta (gminy) po to, by urząd wyliczył należną wysokość podatku od nieruchomości. Podatek od nieruchomości płatny jest na podstawie indywidualnej decyzji wydawanej przez urząd miasta (gminy) w imieniu jej prezydenta / burmistrza lub wójta
Jakie czynniki wpływają na podatek od nieruchomości zakupionej od dewelopera? Decyzja, o której mowa wyżej, uwzględnia:
- powierzchnię użytkową mieszkania (domu) wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udziałem w nieruchomości wspólnej – zwłaszcza w przypadku mieszkań należy zatem wziąć pod uwagę, że metraż będący podstawą naliczenia podatku od nieruchomości będzie większy niż powierzchnia samego mieszkania,
- stawkę za 1 mkw. powierzchni – jest ona określana co roku uchwałą rady miasta/gminy,
- przeznaczenie nieruchomości – podatek od nieruchomości jest niższy dla nieruchomości mieszkaniowych i wyższy dla nieruchomości komercyjnych.
Podatek od nieruchomości naliczany jest raz w roku. Po otrzymaniu decyzji można go uiścić jednorazowo lub w ratach.
Warto wiedzieć, że niektórzy deweloperzy przerzucają na nabywców koszty podatku od nieruchomości tuż po odbiorze technicznym mieszkania, ale przed przeniesieniem własności lokalu. Praktykę taką krytycznie oceniał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jako niezgodną z prawem (np. wpis w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych nr 4549). Nawet jeśli deweloper tak postępuje, z prawnopodatkowego punktu widzenia nabywca nie jest podatnikiem, nie ma zatem żadnych obowiązków o charakterze podatkowym, a jedynie zwraca deweloperowi to, co deweloper płaci w postaci podatku od nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu.
Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Nie tylko w kwestii podatku od mieszkania deweloperskiego trzeba wykazać się czujnością – również w umowie deweloperskiej mogą znaleźć się niekorzystne dla Ciebie zapisy. Jest jednak sposób, aby się ich ustrzec – skorzystaj z profesjonalnej usługi, jaką jest analiza umowy deweloperskiej, przedwstępnej lub rezerwacyjnej.