Lepsza ochrona kupujących mieszkania i domy w razie bankructwa banku.

9 października 2016 r. weszła w życie nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Przynosi ona ważną zmianę dla osób kupujących mieszkania od dewelopera i wpłacających pieniądze w trakcie trwania budowy na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Za dogmat można uznać stwierdzenie, że mieszkaniowy rachunek powierniczy – czyli specjalne konto bankowe, na które trafiają wpłaty nabywców, którzy zawarli umowy deweloperskie – jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym instrumentem zapewniającym kupującym realną ochronę przed utratą powierzonych deweloperowi pieniędzy w razie jego bankructwa (upadłości). O zaletach tego rozwiązania narzuconego przez tzw. ustawę deweloperską pisałem m.in. w tym miejscu.

Jednocześnie jednak prowadzony przez bank mieszkaniowy rachunek powierniczy może okazać się dla nabywców pułapką, o ile dojdzie do sytuacji zdecydowanie rzadkiej, ale nie niemożliwej – upadłości samego banku. Konsekwencje takiego zdarzenia na jesieni 2015 r. opisywałem w jednej z Aktualności.

Między innymi aby zapobiegać takim przypadkom uchwalona została całkowicie nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, zastępującą wcześniejszą – z 1994 r., choć wielokrotnie zmienianą – ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Co zmienia ona dla osób zawierających umowy deweloperskie?

Analiza umowy deweloperskiej – nasza oferta

 

Otóż dotychczas w razie ogłoszenia upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zwracał kwotę odpowiadającą równowartości maksymalnie 100.000 EURO jedynie deweloperowi. Niezależnie od tego ilu nabywców wpłaciło jak wiele pieniędzy, w razie bankructwa banku deweloper miał pewność odzyskania niespełna 0,5 mln złotych (wedle dzisiejszego kursu), natomiast pewne szanse na odzyskanie reszty miał po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego, co jednak zająć mogło długie lata.

Wedle nowego stanu prawnego, od jesieni 2016 r. w przypadku bankructwa banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy każdy nabywca, który podpisał umowę deweloperską, będzie mógł liczyć na zwrot równowartości do 100.000 EURO, co pokrywa cenę przeciętnego mieszkania albo domu. Dla firm deweloperskich i budowlanych, które realizują inwestycje mieszkaniowe, te zmiany prawne mają istotne znaczenie. Dlatego też profesjonalna obsługa prawna inwestycji deweloperskich staje się kluczowa dla zapewnienia zgodności z nowymi regulacjami i ochrony interesów zarówno dewelopera, jak i nabywców. Jednakże pieniądze te nie będą do końca własnością nabywcy, gdyż będzie je musiał z powrotem przekazać deweloperowi, wpłacając je na mieszkaniowy rachunek powierniczy założony w innym banku. Jeśli nabywca wpłacił więcej niż równowartość 100.000 EUR, wówczas sytuacja nieco się komplikuje, ale głównie dla dewelopera, który będzie musiał czekać na odzyskanie nadwyżki w postępowaniu upadłościowym.

Podsumowując, nowe rozwiązanie jest o wiele lepiej dostosowane do realiów rynkowych i oczekiwań zarówno nabywców, jak i deweloperów. W przeciwieństwie bowiem do dotychczasowych regulacji bankructwo banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy nie zagraża w tak wielkim stopniu realizacji całej inwestycji deweloperskiej. W szczególności poprawie ulega sytuacja inwestycji, dla których deweloper założył w banku zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy – wówczas wszystkie wpłaty nabywców, finalnie 100% ceny, oczekują na tym rachunku aż do zawarcia poszczególnych umów przenoszących prawo własności nieruchomości na nabywców.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

mężczyzna oblicza podatek od sprzedaży nieruchomości

05.08.2024

Podatek od sprzedaży nieruchomości – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Sprzedaż nieruchomości oznacza nie tylko emocje, ale również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kto i jak w 2024...
mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

05.08.2024

Jak uzyskać akt własności domu?

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać...
jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

02.08.2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Podpowiadamy!

Budowa domu jest możliwa na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Posiadasz działkę rolną? Wciąż możesz wybudować wymarzony dom, ale musisz przygotować się na więcej...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.