Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?

Mężczyzna wypełniający wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej

Dbanie o to, aby księgi wieczyste zawierały tylko aktualne dane, leży w interesie właściciela nieruchomości, a zaniedbanie może wiązać się z dodatkowymi opłatami i znacznymi opóźnieniami podczas sprzedaży domu lub mieszkania. Zmiana nazwiska w księdze wieczystej dotyczy głównie kobiet po zawarciu związku małżeńskiego lub po rozwodzie, jednak warto pamiętać, że nie jest to regułą. Sprawdź, kiedy konieczna będzie zmiana nazwiska, gdzie można zmienić takie dane i jaki wniosek oraz dokumenty będą niezbędne!

Kiedy zmienić nazwisko w księdze wieczystej?

Zmiana nazwiska może nastąpić z kilku istotnych powodów, które szczegółowo zostały ujęte w ustawie z 2018 roku o zmianie imion i nazwisk. Najczęściej, wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej wypełniają kobiety po ślubie lub rozwodzie, jeśli postanowią wrócić do swojego nazwiska panieńskiego.

Warto również zdawać sobie sprawę, że zmiana nazwiska w przypadku zawarcia związku małżeńskiego nie jest taka jednoznaczna i oczywista. Małżonkowie mogą m.in. chcieć pozostać przy swoich własnych nazwiskach, bądź nawet to mąż może przejąć nazwisko żony. Opcji jest kilka, jednak każda zmiana musi zostać właściwie udokumentowana i zgłoszona do odpowiedniego urzędu.

Zdarza się też, że do zmiany nazwiska dochodzi, gdy jest ono obraźliwe, ośmieszające lub w jakikolwiek sposób urąga godności. W takim przypadku sprawa jest nieco bardziej złożona, a ostateczną decyzję o zmianie podejmuje kierownik urzędu stanu cywilnego, po dokładnym zapoznaniu się ze złożoną przez wnioskodawcę dokumentacją.

Naturalnie nie można zapomnieć także o przypadkach, w których zmiana nazwiska wprowadzana jest w księgi wieczyste na skutek zmiany właściciela nieruchomości. Taka sytuacja może mieć miejsce przy jej sprzedaży lub otrzymania jej w spadku, czy w formie darowizny.

W takim przypadku warto sprawdzić, czy stan prawny nieruchomości ujawniony zgadza się z rzeczywistym stanem prawnym. Aby mieć pewność, że zostanie to zrobione dokładnie, warto zdecydować się na profesjonalną analizę umowy deweloperskiej – wykonaną przez doświadczonego prawnika. Wskazane jest również zdecydowanie się na dokładnie sprawdzenie księgi wieczystej.

Nowożeńcy starający się o zmianę nazwiska w księdze wieczystej

Jakie dokumenty są niezbędne do zmiany nazwiska w KW?

Choć zmiana nazwiska w księdze wieczystej nie jest procedurą skomplikowaną, wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów. Niezbędny będzie:

  • oryginał aktu małżeństwa — ponieważ dokument będzie trzeba oddać w Sądzie, warto wystąpić o dodatkowy odpis w Urzędzie Cywilnym;
  • wypełniony formularz KW-WPIS — w jego zapisie musi znajdować się jasno sprecyzowana treść żądania, w przypadku zmiany nazwiska będzie to na przykład:
  • „Proszę o zmianę nazwiska z Nowak Katarzyna, na nazwisko Kowalska Katarzyna. Powodem zmiany jest zawarcie związku małżeńskiego”.

Wypełniając formularz KW-WPIS warto także wpisać wyrażony w proc. udział mieszkania, jeśli oczywiście wnioskodawca nie jest jego jedynym właścicielem.

Wypełniony wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej należy przygotować w dwóch egzemplarzach. Jeden zostanie w Sądzie, drugi z kolei należy zabrać ze sobą w formie potwierdzenia złożenia rzeczonego pisma.

W przypadku, gdy skompletowane dokumenty będą zawierać tylko jeden egzemplarz wniosku, konieczne będzie jego skserowanie, co rzecz jasna przyczyni się do naliczenia dodatkowej opłaty za ksero, która w sądzie jest wyższa niż w tradycyjnym punkcie.

Należy pamiętać, że wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej wypełniamy zawsze:

  • w języku polskim,
  • czytelnie,
  • bez skreśleń czy nanoszenia poprawek,
  • drukowanymi literami.

Wnioskodawca uzupełnia tylko jasne pola, a w przypadku gdy któreś pole nie zostanie wypełnione, np. dlatego, że z jakiegoś powodu nie dotyczy wnioskodawcy, musi ono zostać przekreślone.

Poza jasnym sprecyzowaniem treści żądania należy pamiętać, że w rubryce „Dane wnioskodawcy”, wpisujemy na formularzu swoje nowe dane, które poparte zostaną odpisem zupełnym aktu cywilnego.

Ile kosztuje zmiana nazwiska w księdze wieczystej?

Zmiana nazwiska w księdze wieczystej wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, jednak nie jest ona wysoka. Całkowity koszt zmiany nazwiska w księdze wieczystej wynosi nie więcej niż 150 zł.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

mężczyzna oblicza podatek od sprzedaży nieruchomości

05.08.2024

Podatek od sprzedaży nieruchomości – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Sprzedaż nieruchomości oznacza nie tylko emocje, ale również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kto i jak w 2024...
mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

05.08.2024

Jak uzyskać akt własności domu?

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać...
jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

02.08.2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Podpowiadamy!

Budowa domu jest możliwa na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Posiadasz działkę rolną? Wciąż możesz wybudować wymarzony dom, ale musisz przygotować się na więcej...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.