Jak uzyskać akt własności domu?

mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać akt własności domu i potwierdzić swoje prawo do nieruchomości? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Jak wygląda akt własności domu?

Sformułowanie „akt własności domu” to potoczne określenie wypisu z księgi wieczystej. Funkcjonowanie instytucji ksiąg wieczystych ma zapewnić bezpieczeństwo prawne obrotu nieruchomościami – w księdze wieczystej prezentowany jest stan prawny nieruchomości, w tym wskazany zostaje jej właściciel. Co istotne, nie trzeba zakładać księgi wieczystej dla domu, o ile taki dokument jest już prowadzony dla działki, na której został wzniesiony budynek. A jak wygląda akt własności domu?

Akt własności domu to dokument w formie papierowej lub elektronicznej. Podstawowe informacje, jakie zawiera odpis zwykły księgi wieczystej (akt własności domu), to:

  • dane właściciela – imię, nazwisko, numer PESEL;
  • sposób nabycia nieruchomości – może to być choćby zakup, umowa darowizny czy postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku;
  • numer ewidencyjny działki;
  • położenie działki – miejscowość;
  • obszar całej działki – jej powierzchnia;
  • adres nieruchomości;
  • sposób korzystania z nieruchomości – przykładowo działka zabudowana.

Akt własności domu może też zawierać szereg innych informacji. Odpis zupełny księgi wieczystej – inaczej niż odpis zwykły księgi wieczystej – prezentuje pełną historię nieruchomości, czyli przedstawia również wpisy wykreślone. Oznacza to, że z takiego dokumentu można pozyskać informacje o wszystkich dotychczasowych właścicielach nieruchomości czy hipotekach, które zostały już usunięte. Z kolei wyciąg z księgi wieczystej prezentuje m.in. ostatni stan wpisów we wskazanym dziale księgi – w tym przypadku w dziale II.

Chcesz kupić dom jednorodzinny? Upewnienie się, że sprzedający jest właścicielem nieruchomości, to podstawa. Nie musisz jednak robić tego samodzielnie – alternatywą jest pomoc prawna przy zakupie nieruchomości.

mężczyzna odbiera akt własności domu

Skąd wziąć akt własności domu?

Aby otrzymać akt własności domu (odpis zwykły, odpis zupełny lub wyciąg z księgi wieczystej) należy złożyć wniosek – w formie elektronicznej lub papierowej. Wygodniejsza jest pierwsza opcja – nie wymaga wychodzenia z domu. Gdzie uzyskać akt własności domu przez internet? Poprzez stronę internetową ekw.ms.gov.pl lub we właściwym wydziale ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

Jak uzyskać akt własności domu krok po kroku?

  1. Przejdź na stronę internetową Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, która jest prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości – ekw.ms.gov.pl.
  2. Wybierz opcję „Składanie wniosków o wydanie dokumentów z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych”.
  3. Podaj numer księgi wieczystej – jeżeli nie znasz numeru księgi wieczystej, sprawdź jak znaleźć działkę po numerze.
  4. Wybierz rodzaj dokumentu, jaki ma wydać Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych – przykładowo odpis zwykły księgi wieczystej.
  5. Określ sposób dostarczenia dokumentu – może on zostać wysłany na wskazany adres lub dostarczony na adres e-mail jako plik do samodzielnego wydruku.
  6. Podaj adres e-mail lub adres do doręczeń – w zależności od opcji wybranej w poprzednim kroku.
  7. Dokonaj płatności – wyciągi z księgi wieczystej (akt własności domu) są wydawane odpłatnie, a wysokość opłaty zależy m.in. od sposobu dostarczenia dokumentu.


Kto wydaje akt własności domu?

Rozpatrywaniem wniosków o wydanie wypisów z ksiąg wieczystych, które potocznie są określane jako akt własności domu, zajmuje się Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych (CIKW). Co ważne, dokumenty wydane przez CIKW mają moc dokumentów wydawanych przez sąd – taki dokument zostanie uznany w każdym urzędzie. Korzystają z nich również prawnicy, którzy sprawdzają stan prawny nieruchomości lub którym została zlecona analiza umowy kupna-sprzedaży.

CIKW ma swoją centralę w Warszawie – przy ul. Czerniakowskiej 100. Wnioski o wydanie aktu własności nowego domu w formie papierowej można składać również w oddziałach CIKW działających przy wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych. W analogiczny sposób można odebrać gotowy dokument. Istnieje też możliwość przesłania przez CIKW aktu własności domu na adres wskazany przez wnioskodawcę we wniosku.

Zgubiony akt własności domu – co zrobić?

Dokumenty dotyczące nieruchomości są potrzebne sporadycznie – najczęściej podczas jej sprzedaży. To powoduje, że o ich zagubienie nie jest trudno – wystarczy zapomnieć, gdzie zostały odłożone. Co wówczas wtedy należy zrobić? Zgubiony akt własności domu nie jest dużym problemem, ponieważ o wypis z księgi wieczystej można wystąpić w każdym momencie, również przez internet. To wygodne rozwiązanie – eliminuje konieczność złożenia wizyty w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

Na akt własności domu po spadku czy akt własności nowego domu nie trzeba też długo czekać – usługa jest realizowana:

  • natychmiastowo – gdy wniosek jest składany bezpośrednio w centrali lub jednym z oddziałów CIKW;
  • w terminie do 30 dni kalendarzowych – gdy wniosek jest wysyłany do CIKW za pośrednictwem poczty.

Sprzedajesz nieruchomość? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – dowiedz się, co to jest depozyt notarialny i dlaczego warto o nim porozmawiać z potencjalnym nabywcą. Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Przed popełnieniem kosztownych błędów chroni analiza umowy deweloperskiej przeprowadzona przez profesjonalistę – prawnika od nieruchomości. Z otrzymanego raportu dowiesz się m.in. które zapisy zaproponowane przez firmę deweloperską są dla Ciebie niekorzystne.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

mężczyzna oblicza podatek od sprzedaży nieruchomości

05.08.2024

Podatek od sprzedaży nieruchomości – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Sprzedaż nieruchomości oznacza nie tylko emocje, ale również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kto i jak w 2024...
mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

05.08.2024

Jak uzyskać akt własności domu?

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać...
jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

02.08.2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Podpowiadamy!

Budowa domu jest możliwa na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Posiadasz działkę rolną? Wciąż możesz wybudować wymarzony dom, ale musisz przygotować się na więcej...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.