Dlaczego zawierając umowę deweloperską warto czasem napisać testament?

Jesteście młodzi, zakochani, planujecie wspólną przyszłość. Jej elementem ma być zakup nowego mieszkania. W tym celu bierzecie kredyt, wspomagacie się także oszczędnościami i podpisujecie z deweloperem umowę. Za rok, dwa będziecie cieszyć się własnymi czterema kątami… Nie macie jednak ślubu i być może nie zamierzacie go wziąć – na razie albo w ogóle. Ten sielankowy plan może się mocno skomplikować, jeśli wydarzy się coś tragicznego.

Zazwyczaj ciesząc się życiem nie myślimy o śmierci. Oprócz oczywistej i trudnej do opisania straty, śmierć drugiego człowieka może komplikować też sprawy majątkowe. Zwłaszcza jeśli połączymy je z dość drogim zakupem nowego mieszkania albo domu. Osoby żyjące w tzw. związkach partnerskich albo inaczej w konkubinacie, co do zasady nie dziedziczą po sobie majątku. Oznacza to, że jeśli zawieracie umowę deweloperską, w której na przykład po ½ udziałów w nowym mieszkaniu albo domu ma otrzymać każde z Was, w przypadku śmierci jednego z nabywców, jego prawa do owej połowy przejmują spadkobiercy z najbliższej rodziny: najczęściej będą nimi rodzice, ewentualnie dzieci lub rodzeństwo osoby zmarłej. Ale nie życiowy partner, który miał być współwłaścicielem nowego mieszkania.

Kupujesz mieszkanie? Sprawdzimy Twoją umowę

Taki stan rzeczy może spowodować, że ze względu na potencjalnie długo trwające postępowanie spadkowe oraz niewykluczone trudne relacje międzyludzkie, marzenia o nowym mieszkaniu mogą przerodzić się w gehennę, i to wcale nie za sprawą niesłownego dewelopera. Tym bardziej, że w tle pozostawać będą duże pieniądze. Będąc przewidującym, dobrze jest zabezpieczyć się także i na taką ewentualność, niezależnie od tego jak bardzo nieprawdopodobna może się ona aktualnie wydawać.

Każda z osób wspólnie zamierzających kupić nieruchomość, jeżeli nie są małżonkami, powinny dla bezpieczeństwa swego partnera lub partnerki sporządzić testament. Sugeruję, oczywiście o ile taka byłaby wola zainteresowanych, by po śmierci każdego z partnerów, prawo własności nieruchomości (w przypadku umowy deweloperskiej – prawo do żądania od dewelopera przeniesienia udziału w prawie własności mieszkania albo domu) przeszło na drugiego z partnerów. Ewentualnie taką samą dyspozycję można złożyć w przypadku innych składników majątkowych.

Każdy z partnerów powinien sporządzić testament indywidualnie. Nie musi mieć on formy aktu notarialnego. Testament w każdej chwili za życia może zostać zmieniony lub odwołany.

Osoby zainteresowane tym tematem zapraszam do kontaktu: b.gliniecki@umowadeweloperska.pl Udzielę Tobie pomocy i pomogę sporządzić stosowne dokumenty, które będą zabezpieczały majątkowo osoby najbliższe także w przypadku śmierci.

Zobacz również.

Konkretnie i na temat.

Rynek deweloperski rozrasta się na wielu polach – inwestycyjnym, firmowym, konsumenckim. Za zmianami rynkowymi idą również zmiany legislacyjne, które każdy potencjalny nabywca nieruchomości powinien śledzić.

Zapraszam do mojego bloga, gdzie opiszę wszystkie te zmiany konkretnie i na temat.

Zobacz wszystkie

mężczyzna oblicza podatek od sprzedaży nieruchomości

05.08.2024

Podatek od sprzedaży nieruchomości – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Sprzedaż nieruchomości oznacza nie tylko emocje, ale również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kto i jak w 2024...
mężczyzna, który uzyskał akt własności domu

05.08.2024

Jak uzyskać akt własności domu?

Umowa przenosząca własność nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Chociaż jest to ważny dokument, to właścicielom domów, mieszkań czy działek zdarza się go zgubić. Jak uzyskać...
jak przekształcić działkę rolną na budowlaną

02.08.2024

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Podpowiadamy!

Budowa domu jest możliwa na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Posiadasz działkę rolną? Wciąż możesz wybudować wymarzony dom, ale musisz przygotować się na więcej...
Pełne zaufanie.
Profesjonalna współpraca.
1800
przeanalizowanych umów deweloperskich i przedwstępnych
15 lat
doświadczenia w dbaniu o bezpieczeństwo prawne przy zakupie i sprzedaży nieruchomości
ponad 1.2 mld zł
wartość wszystkich transakcji dokonanych przez klientów
Masz pytania?
Proszę o kontakt.

Napisz do mnie
Odpowiem niezwłocznie.