Cesja mieszkania Warszawa
W dużych miastach – takich, jak Warszawa – cesja mieszkania jest przez wielu inwestorów postrzegana w kategoriach zarobku. Powodem jest m.in. kurczący się zasób gruntów położonych w dobrych lokalizacjach, które mogą zostać zagospodarowane w celach inwestycyjnych. Aby jednak zarobić na sprzedaży praw do budowanego mieszkania, nie wystarczy tylko myśleć perspektywicznie – trzeba jeszcze zorientować się, jak taka sprzedaż wygląda od strony formalnej.
Cesja mieszkania została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Aby dokonana cesja nie mogła zostać podważona, trzeba pamiętać m.in. o wymaganej formie i uzyskaniu zgody dewelopera.
Jak dokonać cesji mieszkania w Warszawie?
W przypadku cesji mieszkania wymagana jest forma pisemna. Warszawa jest jednak specyficznym rynkiem nieruchomości – na jej terenie często realizowane są prestiżowe osiedla, na których cena apartamentów dochodzi do (lub nawet przekracza) kwoty 1 mln zł. Z tego względu strony zainteresowane cesją z reguły wybierają silniejszą niż pisemną formę umowy – podpisują akt notarialny.
Cesja mieszkania w formie aktu notarialnego oznacza także możliwość zabezpieczenia roszczenia o zapłatę dzięki poddaniu się egzekucji przez cesjonariusza.
Cesja mieszkania w Warszawie – zgoda dewelopera
Cesja mieszkania może mieć miejsce jedynie po wyrażeniu na nią zgody przez dewelopera. Obowiązujące przepisy dopuszczają, aby deweloper wyraził zgodę już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej – wystarczy zamieścić stosowny zapis w umowie. To rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla inwestorów pewnych tego, że będą chcieli odsprzedać prawo do mieszkania, które dopiero zostanie zbudowane.
Aby po podpisaniu umowy deweloperskiej nie okazało się, że zdobycie zgody dewelopera na cesję jest niemożliwe, warto wykazać się przezornością i skonsultować zaproponowane przez dewelopera zapisy z prawnikiem.